30
Mar

“Ние, Вашите заштитници”

Насилството мегу младите во спортот

Проблемот со насилството во спортот е распространет проблем во Србија и Македонија, особено меѓу врсниците, при што многу од нив доживеале некаков облик на насилство во нивниот живот. Во ситуации кога многу луѓе редовно членуваат во спортски клубови, овие динамични групи луѓе, меѓусебната пресметка, насилството и притисокот од врсниците се постојани закани. 

Иако многу спортски клубови се обидуваат да спроведат мерки за запирање на насилството, повеќето едноставно не знаат како да се справат со насилството. Несоодветната имплементација на некои лични методи за спречување на насилството најчесто не може да го спречи, а во најлош случај може уште повеќе да го интензивира.

Во периодот од 25 до 29 јануари 2023 година во Белград, Србија, се одржа обуката за градење капацитети за персоналот на членовите на конзорциумот.

Проектот “Ние, Вашите заштитници” е кофинасиран од Европска Унија.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
en_USEnglish