Обука за спречувачи на говорот на омраза во Грција

30
Авг

ОБУКАТА ЗА СПРОТИВСТАВУВАЧИ „РАЗМИСЛИ! НЕМОЈ ДА МРАЗИШ“ СЕ ОДРЖА ВО СОЛУН, ГРЦИЈА

Од 17-ти до 24-ти август 2021 година во Солун, Грција се одржа обука “THINK! Don’t hate” (“Размисли! Немој да мразиш”). Овој настан претставува можност за младите луѓе и младинските работници од Грција, Црна Гора, Србија, Македонија, Белгија, Шпанија, Хрватска и Косово да се соберат заедно и да стекнат новите знаења  и вештини за користење на критичкото размислување во борбата против онлајн говорот на омраза. Учесниците на обуката, исто така, работеа на развојот на иновативната наставна програма за “спротивставувачи“  и изработија серија интерактивни работилници за спречување на говорот на омраза кои ќе бидат одржани во наредните месеци во нивните локални заедници.

Главната цел на проектот “Размисли! Немој да мразиш” е борба против говорот на омраза во онлајн свет преку деконструкција и дискредитација на наративите на кои се заснован таков говор, како и преку зајакнување на младите луѓе да станат лидери во борбата против лажните вести, предрасудите и омразата која се шири преку Интернет.

Проектот е имплементиран од страна на  Kosova Young Lawyers – KYL (Косово) во координација со нивните пет партнер-организации: Syllogos Apofiton Ekpedeftirion Mandoulidi (Грција),  НВО Прима (Црна Гора), Connect International (Белгија), Здружение на ѓраѓани Либеро (Србија) и Здружение за Културна Соработка Интеркултура Скопје (Македонија)

Овој проект е поддржан од Еразмус + програмата на Европската Унија.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
mk_MKMacedonian