ЕВРОПСКА ЖИВА БИБЛИОТЕКА ВО СОЛУН

30
Авг

ЕВРОПСКА ЖИВА БИБЛИОТЕКА ВО СОЛУН

Проектот „Европска жива библиотека за млади граѓани“ беше организиран во Солун од 23-ти до 26-ти август 2021 година. Проектот вклучи над 100 граѓани, вклучително и 33 поканети учесници од градовите Белград (Србија), Квар де Побле (Шпанија), Скопје ( Северна Македонија), Сараево (Босна и Херцеговина, Љубљана (Словенија), Брисел (Белгија). Секоја жива книга што беше присутна е личност со своите уникатен идентитет и животна приказна подготвена да се сподели со секој што покажува подготвеност да слуша Граѓаните на Солун од сите возрасти, полови и потекло беа желни да ги „најмат“ нашите книги и да имаат плодни дискусии со нив.

Живите библиотеки беа организирани со поддршка на програмите Европа за граѓаните на Европската Унија. Целта на проектот е да се донесе Европската жива библиотека во различни градови во Европа со идеја да се поттикне дијалогот меѓу граѓаните од различни земји и социо-економски средини со цел да се разбијат предрасудите и стереотипите меѓу нив.

Останете во тек и следете ја нашата работа бидејќи имаме намера да ја донесеме Живата библиотека во Сараево, Скопје, Валенсија, Љубљана и Белград. Не ја пропуштајте вашата можност да станете дел од напорите за градење разбирање меѓу европските земји и луѓето.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
mk_MKMacedonian